Článek titulka

Do Parníku zamíří jazzmani - MF Dnes 17. 2. 2006

Mezi hvězdami jazzové hudby nebude chybět Erik Rothenstein Quintet nebo světoznámý Mike Stern.Ostravský jazzový klub Parník nabídne v příštích týdnech kolekci koncertů, která potěší bezesporu každého příznivce (nejen) kvalitní jazzové hudby.

Ostravský Parník jako jeden z klubů zapojených do ambiciozního celorepublikového projektu Jazz do regionů, za nímž stojí agentura Art Brno, nabídne již v pátek koncert česko-slovensko-srbské formace Erik Rothenstein Quintet.

Má-li brněnský projekt Jazz do regionů představovat osobnosti a kapely hrající moderní a soudobý jazz, je Erik Rothenstein Quintet jistě jedním z nepřehlédnutelných jmen.

Slovenský hudebník se věnuje etnické hudbě nebo flamencu

Slovenský dvaatřicetiletý hudebník Erik Rothenstein studoval klarinet a alt saxofon na konzervatoři v Bratislavě. Po absolvování konzervatoře odešel na hudební univerzitu do rakouského Grazu. Tam se kromě hry začal věnovat i kompozici a aranžování. Koncertoval jako lídr se svým kvartetem i kvintetem a jako sideman též v bývalé Jugoslávii, Rakousku. Erik Rothenstein se věnuje i etnické hudbě, je zakládajícím členem Pressburger Klezmer bandu i flamencové formace Los Caminos. Kromě jazzu a world music interpretuje i klasickou hudbu. Ve svých kompozicích vychází jak z mainstreamového jazzu, tak ze židovských, slovenských a balkánských lidových písní.

Mimo další slovenské a srbské interprety Rothensteinova kvintetu stojí za pozornost jméno Ondřej Štveráček. Tento mladý saxofonista je považován za novou hvězdu české jazzové scény, barvou saxofonu je přirovnávaný k legendárnímu Johnu Coltraneovi. Štveráček je ve hře na saxofon samouk, o to pozoruhodnější je mimořádný talent tohoto osmadvacetiletého muzikanta z Litvínova. Klub Parník v příštích dnech také naváže na cyklus Ostrava Jazz Night. Již v pátek 24. února bude hostem v Ostravě Scott Kinsey Group, člen kapely Tribal Tech. 27. března se do Ostravy opět vrací kytarista Mike Stern, kterého poprvé na pódiu v Ostravě doplní i basista Chris Minh Doky a bubenice Kim Thompson. Na 19. dubna pořadatelé slibují i koncert jednoho z nejvyhledávanějších jazzových bubeníků Davea Weckla, který si zahrál s Chickem Coreou, Brecker Brothers, Georgem Bensonem, Dianou Ross nebo Madonou.

Autor: TEREZA GAVLÍKOVÁ