Erik Truffaz & Festival Ostrava Jazz Nights
17.3.2020 (út)19:00
Legenda evropského jazzu Erik Truffaz se vrací do klubu Parník. Na albu Lune Rouge se francouzský jazzový trumpetista vydává novým směrem. Jednak ve studiu v mnohem větší míře než dřív využil analogové syntezátory, jednak produkci desky svěřil mladému bubeníkovi Arthuru Hnatkovi, jehož odlišný styl se do nahrávky výrazně otiskl. Proč tento vynikající trumpetista patří k nejzásadnějším osobnostem současného jazzu, kdysi vysvětlil slavný saxofonista Michael Brecker: „Pokračuje tam, kde Davis skončil. Věřte mi, ten chlapík je stejně nezbedně kurážný.“ Ve Švýcarsku narozený a ve Francii žijící trumpetista se svým kvartetem spojuje jazzové experimenty, drum'n'bass a hip-hop. Jeho hudba nezná hranice ani meze; je otevřená novým zvukům a možnostem. Kritika přirovnává Truffaze nejen jazzovému géniovi Milesi Davisovi, ale také k průkopníkovi ambientu Brianu Enovi. „S použitím minima tónů vytváří extatickou zvukovou atmosféru,“ připojil časopis Rolling Stone. Erik Truffaz natočil přes patnáct alb a prosadil se i v USA. „Inteligentní, nekompromisní hudba současnosti, kterou hrají virtuózní hráči s bohatou fantazií a odvahou,“ nadchly se Jazz Times. Kdybychom řekli, že hudba Erika Truffaze zraje věkem, bylo by to asi nespravedlivé vůči jeho předchozím projektům. Zcela určitě ale můžeme říct, že to, co lety získává na ceně, je jeho hudební mistrovství, inovativnost a pokora, se kterou pojí různorodé, na první pohled nespojitelné vlivy napříč žánry a styly, a vytváří tak podmanivou novou hudební entitu. Absolutní souhra jeho kvartetu tvoří jeden hudební organismus a také dokonalý podklad pro extatickou a zároveň éterickou Truffazovu trubku, poskytující zcela nový, atmosférický hudební zážitek. Není důležité, jakým žánrovým označením bychom ho, je-li to vůbec možné, pojmenovali. Postačí vlastní slova Erika Truffaze: „Nesnažím se být tím, či oním. Chci být jen sám sebou a čerpat inspiraci z věcí, které miluji.“ Festival Ostrava Jazz Nights. Koncert je pořádán s finanční podporou Statutárního města Ostravy.