Ostrava Jazz Night

Ostrava Jazz Nights

Festival je pořádán za finanční podpory Statutárního města Ostravy.

Po prázdninové odmlce láká Festival Ostrava Jazz Nights pořádaný klubem Parník na podzimní část svého programu. Nabídne sérii šesti koncertů, která se nese ve znamení legendárních hudebníků a seskupení. Dramaturgie festivalu se může se letos pochlubit těmito úlovky.

Prvním z nich v rámci série mimořádných vystoupení hvězdných hudebníků je koncert talentovaného hráče Laurence Jonese, který se představí v Parníku 12. září. Laurence získal před dvěma lety na British Blues Awards prestižní ocenění Mladý umělec roku. Slavný Walter Trout si jej v roce 2013 pozval se svým bandem jako předkapelu a takto mu vzdal hold: „Laurence je něco mezi Eric Claptonem a Buddy Guyem, je prostě génius.”Má pouhých 23 let a již sklidil několik ocenění a úspěchů na světové bluesové scéně. Druhý festivalový koncert na sebe nenechá dlouho čekat. Už 21. září bude klub Parník hostit Trio Jonase Hellborga, který dokáže ohromit svým basem a jehož nahrávky získaly řadu mezinárodních ocenění, včetně Grammy Awards. Jonase Hellborga v tomto hvězdném triu doprovázejí Esen Aydin též označován jako nejslavnější turecký pianista a Keith Leblanc jako legenda par excellence na bubny, za zmínku určitě stojí, že byl též spoluhráčem Tiny Turner.

První polovinu podzimní části festivalu uzavřeme koncertem s datem 3. října. Ústřední postavou bude opět kytarista konkrétně Steve Clarke, který vyjíždí po několika letech na své evropské turné. Excelentní černošský baskytarista se opět spojil s klávesistou Walterem Fischbacherem a bubeníkem Vajcem Deczim. Toto jazzové seskupení a přijede v již v ověřené sestavě, jež je zárukou dokonalého hudebního zážitku.

V druhé polovině podzimní části festivalu přivítáme 11. října na podiu Parníku kvartet amerického pianisty Jeffa Lorbera. Ten je od sedmdesátých let výraznou osobností fusion jazzu, vyhledávaným studiovým hráčem a producentem.  Na svém kontě též několik nominací na cenu Grammy. Na turné Lorbera doprovodí neméně známí spoluhráči. Basista Jimmy Haslip (Yellowjackets). Jako jeden z prvních hráčů na světě začal využívat v sedmdesátých letech pětistrunnou baskytaru. Jimmy i přesto, že je levák zaujme při svém výkonu skvělým pohybem pravé ruky po hmatníku. Další naprosto nezpochybnitelnou ikonou v hudební branži je bubeník Garry  Novak (Chick Corea Electric Band, George Benson, Alanis Morissette, Eros Ramazzotti) a saxofonista Patrick Lamb.

EARL THOMAS & THE ROYAL GUARD . Koncert talentovaného zpěváka a skladatele Earla Thomase, který je označován za celkem nevšední osobnost  se představí 19.října. Přestože vystudoval klasický zpěv, tak jako skladatel přispěl do repertoáru takových hvězd jako jsou Tom Jones, Etta James, Solomon Burke a Screamin 'Jay Hawkins. Dvakrát byl nominován na cenu Grammy a mimo jiné koncertoval na největších festivalech včetně například slavného Montreux Jazz. Ve své domovské Americe dovede vyprodat několikatisícové sály. Jeho největší síla je v kombinaci skvělého hlasu a pódiového charismatu ochuceného charakteristickým chrapotem a může se opřít o skvělý základ - kapelu „The Royal Guard“, složenou z excelentních muzikantů.

Závěrečným koncertem podzimní festivalové nadílky dvanáctého ročníku festivalu Ostrava Jazz Nights bude MICHAEL LANDAU GROUP, tedy trio ve složení s Gary Nowak (bicí) a Reggie Hamilton (baskytara). Neslyšet a nevidět tyhle tři muzikanty v komorním prostředí  klubu  Parník  se snad dá nazvat i hříchem. Dobrých kytaristů není nikdy dost, ten, který hrál s legendami, bude 24. října v Parníku. Michaela Landau byl v roce 1993 zvolen čtenáři Guitar Player Magazine  „Nejlepším studiovým kytaristou“, sám za sebe začíná hrát už začátkem devadesátých let. Hudební veličiny  jako BB King , Miles Davis, Ray Charles, Pink Floyd , Seal, Céline Dion a další řadíme nejen k výborné hudbě, ale též také ke společné práci s právě se skvělým Michaelem Landauem.

2015
Apostolis Anthimos Trio, Buddy Whittington & Band, Scott Bradlee & Postmodern Jukebox,VINX & FRIENDS, Štěpán Markovič + Gipsy Groove, Erik Truffaz 4 tet

2014

Ewan Dobson, Jeff Lorber Fusion, Fred Wesley band, Neil Zaza band, Larry Goldings, Peter Bernstein, Bill Stewart, Poogie Bell Band, Ian Ritchieś Soho project